Ljudje že od nekdaj iščemo vpogled v prihodnost. Obstaja veliko različnih metod vedeževanja in veliko teh sega v zgodnja obdobja človeštva. Nekateri zgodovinski zapisi kažejo, da se je vedeževanje pojavljalo v antični Kitajski, Egiptu, Babilonu že 4000 let pred Kristusom. Vedeževanje je igralo pomembno vlogo v starodavnem verovanju in medicini. Ob tem je vsaka kultura razvila različne oblike vedeževanja. Preroki v stari Grčiji so opravljali
vedeževanje in napovedovali rojstva junakov in zmage na bojiščih. Kralji v srednjem veku so imeli astrologe in čarovnike za vedeževanje. Evropa je bila v zadnjih nekaj stoletjih oropana vedeževalcev, saj je vedeževanje veljalo za greh. Vedeževalce so preganjali in jih zatirali. Metode vedeževanja so različne. Od astrologije, ki razlaga gibanja nebeških teles, ki vplivajo na dogodke na Zemlji, do numerologije in uporabe predmetov kot so karte, kavna usedlina, kocke, kristalne krogle in podobno.
Vedeževanje pa se lahko izvaja tudi z analizo človekovega značaja iz rokopisa, obraznih lastnosti in črt na dlaneh. Poznamo pa tudi drugačno obliko vedeževanja, ki pa se ne sklicuje na uporabo kakršnihkoli predmetov, ampak vedeževalec na svojo stranko prenaša napovedi in nasvete, ki jih dobi od duhov v času transa. Tako vedeževanje se veliko uporablja v Afriških skupnostih.
Vedeževanje s kostmi v Afriki
Najbolj tradicionalno
vedeževanje v Afriki je metanje kosti. Poleg kosti pomešajo majhne predmete kot so školjke, kamni, trakovi, les in podobno. Metanje kosti se ponavadi izvaja na tleh, znotraj začrtanega kroga in sicer na dva načina. Prvi način je metanje označenih kosti, lesa, školjk in usnjenih trakov iz katerih nato razberejo ali se posamezen predmet dotika drugega. Vsem predmetom predpišejo nek pomen. Drug način pa je vedeževanje s pomočjo posebnih predmetov, ki simbolizirajo nek pomen. Recimo kosti ptičjih kril simbolizirajo potovanje, okrogel kamen nosečnico in tako dalje. V Afriški družbi je vedeževanje del normalnega življenja in je prisotno malodane vsak dan.